2014. október 25., szombat

Gyengéd (növény-)nevelés

Amatőr anya és kertész vagyok. Nem tanultam hivatalosan egyiket sem. Olvasok az engem érdeklő témákról, utánajárok, kérdezgetek, formálom a saját megoldásainkat.
Anyaként ez leginkább valamiféle gyengéd nevelést jelent, igyekszem megfelelő korlátok közt viszonylag nagy szabadságot adni a gyerekeimnek. Észrevettem magamon, hogy sokkal keményebben szabályozom, hogy "mi megy be" a gyerekeimbe (étel, szó, mese, média, tevékenységek), mint azt, hogy "mi jön ki" (hogy viselkedik, hogy teljesít az aktuális közösségben stb.). Az az elképzelésem, hogy ha jó minőségű dolgok jutnak a gyerek lelkébe és testébe, akkor majd kifelé is túlnyomórészt jó dolgok fognak jönni. Túlnyomórészt. Nem mindig és kizárólag.
Miközben kertészkedem, gyakran meglátok valamiféle hasonlóságot a vegyszermentes, és zöldfülűen bár, de azért természetes módszerekkel kezelt kertem és a gyereknevelési megoldásaim közt. Próbálom a kertem kapcsán leírni, mit is jelent ez, remélem, más is meglátja  párhuzamot.
Fotó: Anne Geddes innen.

Nem használok vegyszereket. A kezdet kezdetén egyszer gyomirtóztunk, de mivel nem visz rá a lélek, hogy rendszeresen fújjunk ki gyomirtót, igazából nem használt semmit. Visszanőtt minden, mert egyébként meg nem tettünk a gyomok ellen semmit. Vagy rendszeresen kellene ilyen "erőteljes" módszereket használnom, vagy pl. a kert minden részére ki kell terjesztenem egy kis területen már bevált mulcsozós megoldást. Hogy védjem a talajt annyira, hogy meg tudja magát védeni a gyomok ellen.
Mondják, hogy akkor a talajtakaró szénaréteg alatt vígan dorbézol majd a lótücsök, a hangyák, meg a többiek... Kinek kell ez? A biokertes könyvek szerint viszont ez természetes, és örüljek, hogy "gazdag a talajélet".
Szeretném a gyümölcsfáimat is abban segíteni, hogy erősödjenek, és az én erőteljes külső beavatkozásom nélkül is boldoguljanak majd, jó irányba fejlődjenek. Metszeni persze metszek, kellenek a korlátok a növekvő faágaknak, de permetezni nem permetezek vegyszerrel. Inkább ültetek a tövükhöz kártevőket elriasztó növényeket. Kívülről ez talán úgy látszik, mintha nem művelném rendesen a kertemet. Nem végzem el a hagyományos kertész-tennivalókat. Csinálok sokminden mást, csak kevésbé egyértelmű talán, hogy azoknak mi a célja, értelme.
Na jó, néha permetezek, a szomszéd ilyenkor megnyugodva nézi, hogy nem ment el teljesen az eszem - a kerítés azon oldaláról nem észrevehető, hogy nem vegyszert fújok, hanem gyógynövényes löttyöt. Van, aki öntözi is a növényeit ilyen zsurló- meg csalánázalékkal. Iszonyú büdös, kellemetlen. De a növények szeretik, hosszú távon mindenképpen meghálálják.
Nemcsak olyan dolgok vannak a kertemben, amiknek szigorúan véve is egy zöldséges, gyümölcsös kertben lenne a helye, de nekem valamiért mégis fontos. Meg sok olyan dolog van ott, ami kizárólag azért van a kertben, hogy jó legyen ott lenni. Nekem igazán belefér, nem sajnálom a helyet kimondottan és egyértelműen "hasznos" dolgoktól.
Bizonyos értelemben látványos ("lebukós") is a rendhagyó kertészkedésem, a környéken nincs más kertben betapasztva télire agyagos-meszes trutymóval a fák kérge. Biztos van sok fejcsóválás, de néha azért kedves érdeklődés is. Hogy tudniillik mit is csinálok?
Miért szórok árpát a gödörbe, amikor bokrot ültetek? Hát hogy csírázva meleget adjon a kis csemete gyökereinek, és később finom tápanyaggá komposztálódjon neki. Ezt szórom már most oda. Hogy hosszú távon jól használható, éltető erőforrásai legyenek.
Valami ilyesmit szeretnék a gyerekeimnek is.

2014. október 9., csütörtök

Dombhódítás

Regina már régóta álmodott egy hordozós-családos Vízmű-domb mászásról, egy "dombhódításról".
Most végre sor került erre is a hordozóhéten. :)
Gyönyörű volt az idő, és ahogy a csoportképen számoltam, a domb tetején 15 anyuka volt, 1 nagymama, 5 apuka (!) és 24 gyerek + azok a gyerekek, akik esetleg közben elszaladgáltak. :)
Egy újságíró is kísért bennünket a fényképezőgépével, útközben nosztalgikusan felemlegette, milyen volt, amikor az ő gyerekei voltak ekkorák... :)
Mutatok pár fotót.
Azoknak a programoknak ezennel vége, amiket mi tudtunk idén hozzátenni a kecskeméti hordozóhéthez, de azért még nincs vége: holnap a Kecskeméti Hordozósklub és a Maminbaba Kecskeméten vár mindenkit délelőtt a klubban, és délután a Malomban!

 Gyülekezünk a Széchenyivárosért Egyesület irodája előtt

 Juliék már kifelé tartanak...

 ... mi meg be, a tóhoz.

 Kitartóan gyaloglunk felfelé

 Csoportkép!!!!

 Nap/lemente

A domb aljánál - irány a játszótér, és jönnek a szúnyogok

Csatos és mei tai tanfolyam Kecskeméten

Sziasztok!

2014. Október 22-én Szerdán 

9,30-11,30-ig

Csatos és mei tai tanfolyamot tartunk. 

A tanfolyamon részletesen megtanuljuk a csatos hordozó és a mei tai (kötős kenguru) használatát, elől, háton és csípőn. 
Ha szeretnéd megtanulni, vagy pontosítani a tudásodat, akkor szeretettel várunk Téged és a kisbabádat/gyermekedet. Plusz Családtagnak is van lehetősége eljönni, ha van ilyen igényed, kérlek jelezd előtte Nekünk.
A tanfolyamra hozhatod saját csatosod/mei tai-od is, de ha még nincs sajátod, akkor biztosítunk a tanuláshoz a számodra egyet.
( A helyszínen vásárlásra is van lehetőség, ha újat szeretnél magatoknak.)


    A részvételhez előzetes bejelentkezés szükséges, mert a csoport létszáma korlátozott!!
                  Részletesebb információért és a bejelentkezéshez ,kérlek fordulj hozzánk bizalommal:


 Patik Réka                                
patikreka@yahoo.com               
20/433-2958       

Butkáné Kis Regina
butkane.regina@gmail.com
30/428-7838                        











2014. október 6., hétfő

Hordozás egy tágabb értelemben

A hordozós fotókiállítás csütörtöki megnyitója után ma délelőtt jött a következő hordozóheti esemény: Illés Zsuzsanna pszichológussal beszélgettünk délelőtt.
Azt hiszem, sikerült pont olyan csevegős, kötetlen beszélgetést kerekíteni, ahogyan szerettük volna.
Már előzetesen is gyűjtöttünk kérdéseket a Makacs Klubban és a Kecskeméti Hordozósklubban: hogy felszoktatjuk, elrontjuk-e a gyerekeinket, ha felvesszük és hordozzuk őket, hogyan boldogulnak a válaszkészen nevelt gyerekek óvodában, iskolában stb. Nagyon megerősítő volt azt hallani, hogy a válaszkész nevelés, vagyis amikor a baba jelzéseire érkezik válasz a világból (tőlünk), mennyire támogatja azt, hogy a kezdeményezésre kész, nyitott, érdeklődő emberré váljon!

Kép innen.

Ami nekem különösen tetszett: hogy a válaszkészség hogyan alakul, változik, ahogy nőnek a gyerekeink. Egy idő után, amikor már csökken, megszűnik a szoptatás, hordozás testkontaktusának szerepe az anya-gyerek kapcsolatban (és változik az anya szerepe az egyre nagyobb gyerek mellett), akkor a gyerek problémáit, a vele kapcsolatos, benne zajló nehézségeket "hordozzuk". Ahogy valamit mindig hordoz az ember, pl. egy barátja vele megosztott panaszát, egy családi gyászt, egy új tervet stb., úgy hordozzuk anyaként/apaként a nagyobb gyerekünk dolgait.
És ugyanígy "hordozást" igényel az anya a babával való kezdeti szimbiózis idején a családtól, hogy amíg ő megéli ezt a szimbiózist, és a babájának válaszkészen reagál a jelzéseire, addig ezt a szándékát támogassák, megtartsák, vigyék, hordozzák a körülötte lévők a segítségükkel, részvételükkel.
Ez nekem ma egy meghatározó gondolat volt, köszönöm, Zsuzsi!


2014. október 5., vasárnap

Milyen volt az életünk gyerekek nélkül ... és milyen lenne?

Már vasárnap van, mire írok pár sort a pénteki csoportról. Olyan elgondolkodtató volt nekem, ami elhangzott, hogy sokáig nem tudtam nekiülni, aztán meg sűrű lett a hétvége.
Alapvetően arról szerettünk volna értekezni, hogy:
  • 2014. eleji híradások szerint a brit Open University kutatása arra jutott, hogy a gyerekesek elégedetlenebbek a párkapcsolatukkal, mint a gyermektelenek. Viszont ha az egyéni jóllétet nézzük, akkor az anyák voltak a legboldogabbak, a gyermektelen nők a legkevésbé azok, míg az apák csak kicsit voltak boldogabbak, mint a gyermektelen férfiak.
  • 2011-es hír számolt be a Pennsylvaniai Egyetem kutatásáról, mely szerint minél több gyermeke van egy 30 év alatti párnak, a pár tagjai annál elégedetlenebbek az életükkel, 30 és 39 éves kor közt nincs jelentős különbség a gyermektelenek és a maximum 3gyerekesek közt ebben a tekintetben, 40 éves kor felett pedig a maximum 3 gyerekesek boldogabbak, mint a gyermektelenek.
  • A Princeton Egyetem pedig 2006 és 2012 között 162 országban, 3 millió (!) ember bevonásával kutatta ugyanezt, és szerintük a gyermektelenek szubjektív jólléte kicsit magasabb, mint a gyerekeseké, hiszen több lehetőségük van arra, hogy a számukra örömet okozó tevékenységekben elmerüljenek, és a Csíkszentmihályi Mihály által flow élménynek nevezett állapotba jussanak. (A Flow-élmény az elme működésének egy olyan állapota, melynek során az ember teljesen elmerül abban, amit éppen csinál, amitől energiával töltődik fel, abban teljesen részt vesz, teljesen átadja magát a folyamatnak, és ebben örömét leli.) További okok: a gyerekeseket több stressz éri, de több öröm is, következésképpen nagyon hullámzik az életük. A folyamatos rendelkezésre állás a gyerekek felé tényleg megtöri a felnőtt tevékenységeket, és eltér a felnőttek és gyerekek élettempója is.
Na, ezekről beszéltünk a legkevesebbet. Bár a végén kitértünk rá, hogy a hordozás például kimondottan elő tudja segíteni az "én-időnket", támogatni tudja saját, felnőtt tennivalóinkat, a belefeledkezést.
Kép innen.

Az történt tulajdonképpen, hogy a klub bemutatkozó nyitóköre alatt már mindenkiből előtört sok gondolat. Kiderült, hogy a téma kapcsán sokan már napok óta gondolkodtak a saját gyerekek előtti életükön, hogy miért vállalták, miért annyit, milyen lett az életük, és el tudnák-e képzelni most gyerekek nélkül... Milyen most beletekinteni a "gyermektelen párhuzamos univerzumba", amikor a gyerekek pl. "nagymama-táborban" vannak pár napot... (Pont ezen a héten aztán a Porontyon is megjelent egy hasonló téma: "Mindenkit érnek kellemes és kínos élmények, akár gyermekkel, akár gyerek nélkül éli az életét. De ha az ember jól érzi magát a szerepében, ezek kezelhetőek. Ha valaki tartósan úgy érzi, összeesküdött ellene a világ, érdemes megkérdeznie magát, vajon ő jóban van-e magával."
Sokfélék voltunk megint, egy gyerekkel vagy öttel, évek óta babát tervezve vagy "belecsöppenve", küzdelmesen vagy könnyen foganva, huszonévesen vagy harmincasan. Nekem néha nagyon fájdalmasak is voltak ezek a történetek, megkönnyeztük együtt is, azóta is sokat gondolok rátok!
Kép innen.

Novemberben találkozunk újra!