2014. szeptember 30., kedd

Csoportosan elkövetett szülői önsajnálat

Tekintetünket még mindig a pénteki Makacs Klubon tartva (téma: boldogabbak-e a gyermektelenek?) egy abszolút vitaindító cikk a The New York Times-ból. Bicskanyitogató... Vagy nem?




Csoportosan elkövetett szülői önsajnálat
Írta: Ross Douthat a The New York Times-ban, 2014. február 15.
Arra számítottam, hogy amikor apa leszek, az előre megjósolható irányba fogok megváltozni: felelősségteljesebb leszek és kimerültebb, eltávolodom majd a barátaimtól és sokkal jobban hagyatkozom majd a rokonságra, kopaszabb lesz a fejem és párnásabb a hasam.
Egyáltalán nem számítottam viszont arra, hogy a szülőség ennyire nyafogóssá tesz.
Azt hiszem, személyesen nem bővítettem az interneten egyre vaskosabbá váló, képzeletbeli Szülői vívódások könyvét - ami a Slate online hír-, politikai és kulturális magazinnak író Ruth Graham szerint "a szülőség rendetlen, unalmas, az életet rémálomszerűen tönkretevő oldalát bemutató blogbejegyzések és állapotfrissítések végtelen folyama". Magánbeszélgetésekben azonban sokszor pont az a fajta szülő vagyok, akiről Graham azt panaszolja, hogy elriasztják őt az anyaságtól - túl buzgón próbálom megmondani, "Milyen-Is-Ez-Valójában", és sorolom-sorolom az összes szörnyű vonatkozását annak, ami a leggyönyörűbb dolog az életemben.
Az anyagi biztonságban és boldog házasságban élők szemében ez az egész illetlennek, önzőnek és a gyerekeinkkel szembe igazságtalannak tűnhet. Az én esetemben még elvi kérdéseket is felvet, hiszen katolikus rovatvezetőként valószínűleg arra kellene rábeszélnem az embereket, hogy vállaljanak annyi gyermeket, amennyit csak lehet.
A nem kimondottan visszafogott kétségbeesés azonban általános jelenségnek tűnik a szülők körében, érdemes kísérletet tennünk arra, hogy megtudjuk, miért.
Szerencsére Jennifer Senior1 új könyve, az “All Joy and No Fun: The Paradox of Modern Parenthood” (Csupa boldogság, semmi móka: a modern szülők paradoxona - magyarul nem jelent meg) kitűnően felvezeti a csoportosan elkövetett nagy szülői önsajnálat lehetséges magyarázatait. Végigveszi az Egyesült Államok családtámogatásának problémáit (igazából a hiányát), a gyerekek változó szerepét (akik szerinte egykor a munkásaink voltak, ma pedig a főnökeink), a nemi szerepek zavarosságát, a család és karrier közti anyai küzdelemben mélyen megbúvó "mindent egyszerre akarok" lelki terhét, és azt, hogy a gazdasági bizonytalanság és a technológiai fejlődés miatt mennyire nehéz a szülőknek kitalálniuk, milyen világra is kellene felkészíteniük a gyerekeiket.
De szerintem Senior legbrilliánsabb meglátása az, ahogyan rámutat arra az egyre jobban nyíló szakadékra, ami a gyermektelenek számára elérhető életstílus és lehetőségek, valamint a gyereknevelésben még mindig jelenlévő és továbbra sem csökkenő terhek között húzódik - társadalmunk kimagasló jólétének és a libertariánus társadalom erkölcsi normáinak köszönhetően.
Ahogy ő fogalmaz, a gyerekvállalás az utolsó elköteleződést igénylő feladat egy olyan kultúrában, mely az emberektől szinte semmilyen más téren nem vár el tartós elkötelezettséget. Ebben az értelemben nem feltétlenül arról van szó, hogy az utóbbi pár generáció élete során a családi élet drámai változáson ment át. Inkább arról, hogy az fő vonásaiban változatlan maradt - hiszen a csecsemőknek továbbra is ugyanazokra a dolgokra van szükségük -, miközben a háztartás hatókörén kívül megszaporodtak a lehetőségek, és a döntési alternatívák, a szórakozás, az azonnal elérhető örömforrások elburjánzásával összevetve a gyereknevelés még nagyobb tehernek tűnik.
Ez két következménnyel jár a fiatal és viszonylag jómódú amerikaiakra nézve. Először is érthető módon kevésbé hajlanak arra, hogy lemondjanak a ráérős villásreggelik, a délutánból estébe hajló iszogatások, az éjszakázások és hétvégi kiruccanások, a végtelen videojátékozás vagy sorozatnézés adta örömökről. Másodszor pedig iszonyatos döbbenetet vált ki, amikor a baba érkezésével a jaj-de-modern életstílust felváltják azok a megpróbáltatások, melyek szinte középkorinak tűnnek, és azok a feladatok, melyek hihetetlen módon minden mást kiszorítanak. És minél tovább késleltetik a baba érkezését, annál nagyobb a döbbenet - mert Senior szerint a "gyerekek halogatása" sokkal egyértelműbbé teszi a szülők számára, hogy mekkora szabadságot adnak fel.
Mikor az első lányom megszületett, egy kollégám ezt írta e-mailen: "üdv az elkerülhetetlen valóságban". Teljesen igaza van: az amerikai társadalom egyes részeinek csak a halál és a csecsemők pelenkája maradt meg elkerülhetetlen valóságnak.
Hacsak nem kerülöd el a pelenkát is azáltal, hogy mindenestől elkerülöd a gyerekeket is, amin egyre jobban igyekszik a fejlett világ lakossága.
Egy korábbi cikkemben a gyerekvállalástól való visszahúzódást egyfajta kulturális hanyatlás tünetének tartottam, mely révén a modern élet kényelme kiszorítja a generációk közti kötelezettségeket. Sok olvasó nem fogadta örömmel ezt a gondolatomat, de szerintem valójában ez a be nem vallott világnézet áll az interneten és más helyeken megtalálható sok-sok szülői zúgolódás mögött: A "nézd, mivé lett az életem, mióta gyerekeim vannak" műfaj nem is olyan finom bírálat azok felé, akik teljesen lemondtak a szülői küldetésről.
És bár a tulajdonképpeni üzenettel - vagyis hogy a gyereknevelés fáradságos, szükséges és dicséretre méltó - egyetértek, a saját romlatlan megpróbáltatásaim miatti panasznak álcázott hencegés valószínűleg nem a legjobb módja annak, hogy a társadalom romlását megállítsam. Jobb lenne, ha a szülők vidám harcosok lennének, ha inkább a dolog örömét, mint nyomorát hangsúlyoznák, miközben irigységgel beoltott kritikájukat félretéve toleranciájukat és megértésüket árasztanák ki azon barátaikra és szomszédjaikra, akik más utat választottak.
Én ezt fogom tenni innentől, ígérem. Élvezzétek a ráérős villásreggeliteket, drága gyermektelen barátaim, én pedig a kapkodva étkezésben és a pürétől maszatos kezemben fogom a szépet meglátni. Legyen enyém egy dupla-adagos pelenka, tietek pedig a dupla martini! Uralkodjon béke és megértés!
És nem, az én kis angyalkáimnak természetesen semmi köze ahhoz a folthoz a kedvenc pulcsidon!
Biztosan az a különleges béarnaise mártás, amit ettél...

1 Jennifer Senior beszélt gyereknevelésről a TED-en is, szenzációs: http://www.ted.com/talks/jennifer_senior_for_parents_happiness_is_a_very_high_bar/transcript?language=hu
Fordította: Patik Réka

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése