2015. szeptember 28., hétfő

Miért van rendben szerintem, ha úgy érzed, az a legjobb, ahogyan te csinálod?



Írta: Mandi Ehman, a Life Your Way bloggere, ötgyermekes anya

Mivel sokat beszélek a tiszteletteljes párbeszédről, mások mondanivalójának értő meghallgatásáról és a középútról, meglepő lehet ennek a bejegyzésnek a címe.
Hadd magyarázzam meg: úgy gondolom, rendben van, ha hiszel abban, hogy a te családodnak azok a legjobb döntések, amelyeket meghozol, és az a legjobb módja a dolgok kezelésének, ahogyan te csinálod.
Valójában nem is csak rendben van, szerintem jó, ha így van.
Nagy belső békét és magabiztosságot adhat, ha biztos vagy a döntéseidben. És bár értékesnek tartom mások véleményének meghallgatását, azt, ha tanácsot kérünk és nyitottak vagyunk, van egy olyan pont, ahol rendben van, ha magadra hallgatsz és felvállalod a döntésedet.
Nekem például minden lányom szívesebben aludt hason fekve kisbabaként. Mivel refluxosak voltak, állandóan a hason altatásról olvastam. Az utánajárásom alapján – és miután mindegyiküknél láthattam, hogyan nyelik félre a bukásukat hanyatt fekve – úgy döntöttem, a hirtelen csecsemőhalál (SIDS) kockázatát más tényezők is növelik, és a hason altatás és a hirtelen csecsemőhalál előfordulásának együttmozgása (korrelációja) nem egyenlő az ok-okozati viszonnyal. Úgyhogy hagytuk őket hason aludni. Tisztában vagyok a kockázatokkal, és úgy döntöttem, hogy a mi helyzetünkben és az elolvasott kutatási eredmények fényében el tudom fogadni a hason alvást.
De ez nem azt jelenti, hogy szerintem neked is hagynod kellene, hogy a kisbabád hason aludjon. Sőt, igazából szerintem ne hagyd, kivéve, ha annyira kibékültél ezzel a döntéseddel, hogy ha esetleg megtörténik az elképzelhetetlen, nem fogod magadat vádolni miatta.
És pont erre akarok kilyukadni: pontosan azért tudlak abban támogatni, hogy az enyémmel ellentétes döntést hozz, mert ki vagyok békülve a saját döntésemmel.
Bár már hónapok óta pihent a jegyzeteim között ennek a bejegyzésnek a címe, gondolataim tényleges leírásához végül az adott inspirációt, amikor egy este a végére értem Brene Brown „Daring Greatly” című könyvének. Az utolsó fejezetben, a szívünkből fakadó nevelés kapcsán ezt hangsúlyozza újra és újra:
„ez arra tanított, hogy amikor önigazolok, az annyit tesz, félek. Arra való, hogy felfújjam és megvédjem magam olyan helyzetekben, amikor attól tartok, hogy hibázok, feldühítek valakit vagy megszégyenülök… „
„Amikor jól érezzük magunkat a meghozott döntéseinkkel, és amikor egy értékekkel és méltányossággal telített helyről kapcsolódunk a körülöttünk lévő világhoz, nem pedig egy ezekben hiányt szenvedő pontból, akkor nem érezzük szükségét annak, hogy bíráljunk másokat és támadóan lépjünk fel…”
„A munkámból azt tanultam meg, hogy a világon milliónyi módon lehet valaki csodálatos, elkötelezett szülő, és ezen módok közül néhány biztosan ütközik azzal, amit én személyesen a nevelésről gondolok…”
„A nagy merészség abban áll, hogy keressük a saját utunkat, és tiszteletben tartjuk azt is, hogyan néz ki ez a keresés másoknál.”
Ez annyira igaz. Ha bizonytalan lennék a kisbabáim hason altatásával kapcsolatos döntésemben, te pedig elkezdenéd azt taglalni, hogy a te babád miért alszik kizárólag hanyatt (vagy oldalt fekve, vagy bármi is legyen a legfrissebb ajánlás), jó eséllyel bűntudatom lenne, és úgy érezném, meg kell védenem a döntésemet. Ehelyett viszont megnyugvást és magabiztosságot találok a döntésemben, és nincs szükségem arra, hogy érveljek vagy meggyőzzelek téged.
Ehhez hasonlóan: biztos vagyok abban, a családom számára a legjobb választás, hogy hajlandó vagyok a konyhai feladatokat valamelyest leegyszerűsíteni (például hogy mirelit sült krumpli a köret). Kipróbáltam, milyen, ha mindent friss alapanyagból, félkész- és készételek felhasználása nélkül készítek, és nem teremtett építő közeget a családomnak, mert túl soknak bizonyult. De ha te mindent friss alapanyagból készítesz, félkész- és készételek felhasználása nélkül, veled örülök! Szerintem ez fantasztikus, és egészen addig, amíg te nem bántóan adod elő felém a saját álláspontodat, nem érzem szükségét, hogy megvédjem a döntésemet vagy összehasonlítsam, melyikünk mire szánja az idejét. Ha bűntudatom lenne a mélyhűtőből származó sült krumpli miatt, akkor azért egészen másképp reagálnék.
Az otthon oktatás az állami vagy magániskolákkal szemben, hogy milyen könyveket olvasnak vagy nem olvasnak a gyerekeim, hogy mennyi szabadságot és felelősséget ruházunk rájuk, hogy otthon dolgozunk-e vagy házon kívül… és így tovább. Minél biztosabb vagyok a döntésemben, annál kevésbé érzem szükségét, hogy megvédjem a döntésemet, vagy meggyőzzelek téged arról, hogy nekem van igazam.
Azért tisztázzuk: még mindig sok olyan dolog van, amiben elveszve érzem magam. Ilyen például Jackson alvása (ő a kétéves legkisebb gyerek – a ford.), válogatós gyerekek (és most nehogy ráfogjátok a mirelit sült krumplira – hú!), a külön idő egy-egy gyerekemmel, a kamaszkor kezelése stb. Menet közben sok kiforrja magát ezek közül.
De az anyák közti háborúskodás nagy része elkerülhető lenne, ha mindannyian biztosabbak lennénk saját döntéseinkben, ha jobban a magunkénak éreznénk a döntéseinket, és közben nem aggódnánk annyit amiatt, hogy mások mit csinálnak!
Forrás: http://lifeyourway.net/why-its-okay-to-believe-your-way-is-the-best-way/?m
 A szerző családja innen

2015. szeptember 27., vasárnap

Nemzetközi Babahordozó Hét

Várunk benneteket októberben több programon is!

Te hogy állsz a babák altatásáról szóló könyvekkel?

Imádtam ezt a cikket olvasni. :) Nem is fűzök hozzá többet. Jó szórakozást!

Amiért a babák alvásáról szóló könyvek elmehetnek a fenébe
Hónapok óta nem aludtam rendesen, szóval valószínűleg elég zavaros leszek. Az agyamban úgy kavarog minden, mint a szoptatós párna belsejében a sok kis golyó, az összefüggő gondolatok megalkotása pedig mostanában nem az erősségem. Mégis mondanom kell valamit a kimerültség és a tompultság mélységeiről, szólnom kell kialvatlan szülőtársaimhoz, és figyelmeztetnem kell őket arra a csapdára, amit a babák alvásáról szóló némely könyv jelent. Több alvást ígérnek, ezzel édesgetik magukhoz a szülőket: mindig van bennük egy nyugodt hangú nőszemély, akit csak babákkal suttogóként emlegetnek, és azzal büszkélkedik, hogy gyengéd módszerekkel fogja rávenni gyermekünket arra, hogy többet aludjon (khm… mesebeszéd).
...
(Folytatás itt.)

Karen Wilshere képe innen.

2015. szeptember 20., vasárnap

Plusz támasztást jelent a csatos hordozó testrészbe futó vállpántja


Csatos hordozóból találsz olyat, ahol a vállpánt a derékpántba (is) csatlakozik (pl. a Jonobaby), és olyat is, ahol a testrészbe.
Kíváncsiak vagyunk, milyennek érezted a különböző megoldásokat.*
Kirkilionis, a hordozás egyik elismert szakértője felvet egy fontos szempontot: ha kicsi a babád, és még nem tartja a hátát, a testrészbe csatlakozó vállpánt plusz támasztást jelent oldalról.
Megjegyzés: mindezt úgy kell beállítani, hogy a vállpánt ne homorítsa a kicsi hátát, hanem megőrizze a babahát élettani görbületét, domborúságát.

A részleteket itt olvashatod.

Kép forrása: Evelin Kirkilionis (2014): A baby wants to be carried.
Pinter & Martin, London, 119. oldal.

* Biztosan próbáltál már többféleképpen megkötni egy meitait: úgy, hogy a válladat megkerülő pántot még a baba combjára/popsijára simítottad, és keresztezted, majd magad körül még körbevezetted és megkötötted, meg úgy is, hogy a vállad érintése után a vállpánt már nem került a babára, hanem a lába alatt vezetted el és kötötted meg végül. Úgy gondoljuk, hogy ha a mei tainak kendős szára van, és azt a baba popsiján, combján, háta alján teríted, azzal is ezt a fontos oldalsó megtámasztást adod meg neki.

2015. szeptember 17., csütörtök

Nemzetközi Babahordozó Hét 2015.

Október elején tartják meg hagyományosan a Nemzetközi Babahordozó Hetet, a Babywearing International kezdeményezésében születő rendezvényt világszerte.
Kecskeméten a hordozós klub, a hordozás mellett a kötödő nevelést is felölelő Makacs Klubunk és a Kecskeméti Baba-Mama Klub és a Maminbaba - Kecskemét is szervez arra az időszakra programokat. A teljes program hamarosan elkészül, minél előbb közzétesszük.

2015. szeptember 13., vasárnap

Mit gondol egy laza, válaszkész anya a hordozásról?

Nem fogunk meglepődni a válaszon. Azt, hogy ez A MEGOLDÁS.
Mayim Bialikról van szó, ismerős lehet a tévéből, egyébként idegtudományi doktori fokozata van.

A babahordozás mint megoldás
Amint túl voltam a közvetlenül a szülés utáni időszakon, elkezdtem különböző hordozóeszközökkel kísérletezni, egészen addig, amíg meg nem találtam azokat a hordozókat, amelyek a legjobban megfeleltek nekünk és az életstílusunknak.
(Folytatás a Hordozótár oldalán)


2015. szeptember 8., kedd

A szeretetteljes korlátok előnyei - Tandemszoptatás

A klub témáját folytatva előkerestem, amit az Adventures in tandem nursing című könyvből fordítottam egyszer a Makacs Klub számára.
A szeretetteljes korlátok előnyei című alfejezetből jön most néhány szemelvény.

"Ha a szoptatásra mint az anya-gyerek kapcsolat megnyilvánulására nyomás nehezedik, ha feszültséggel van teli, szükségessé válhatnak bizonyos változtatások.
Íme néhány komoly figyelmeztető jel arra nézve, hogy a szoptatási kapcsolat a segítségedre szorul:
  • azt érzed, hogy elhúzódsz a szoptatott gyermekedtől;
  • ideges hanghordozást veszel észre a saját válaszodban, amikor igent mondasz a gyereknek;
  • amikor szoptatásra kerül sor, úgy érzed, nincs választásod;
  • késztetést érzel, hogy megcsapd a gyerekedet szoptatás közben;
  • annyira elkeseredett vagy, hogy azt fontolgatod, ott helyben elválasztod.

Ezek mind olyan jelek lehetnek, amelyek azt sürgetik, gondold át újra az elválasztásról vagy a szoptatás folytatásáról korábban hozott döntésedet. Ha most az elválasztást választod, ennek megvalósítása mindkettőtök számára jót tesz majd. Ha a válaszod az, hogy érdemes a szoptatást folytatnod, akkor úgy érezheted, az újragondolástól pozitívabbá válik a hozzáállásod.
...
Az olyan korlátok felállítása, amelyek a te érzéseidet is számításba veszik, pozitívan tarthatják a szoptatás mérlegét. Egy gyengéd "nem", amikor a szoptatás nem esik jól, megteremti egy őszinte "igen" lehetőségét, amikor valóban készen állsz rá. Ha komolyan veszed a saját érzéseidet, és szabad választást biztosítasz magadnak abban, hogy eldöntsd, mikor kínálod fel a szoptatást, az segíthet megőrizni a szoptatás nyitottságát és örömét mindkettőtök számára.
Ne feledd, hogy a több nem mindig jobb! A gyermekednek szüksége van a nagylelkűségedre, de arra is szüksége van, hogy tartsd tiszteletben a saját korlátaidat. Főként ha a szoptatás elsősorban komfortszoptatás, az érzelmi töltése kiemelten fontos. Nehéz csalódást okozni a gyerekednek, főleg egy ilyen fontos változáskor, mint az elválasztás. De anyaként tudsz valamit, amit ő nem: éppen megvéded őt az olyan zavaros üzenetektől és megbántódástól, ami abból származhat, ha igent mondasz, pedig nemet gondolsz. Így a szeretetteljes korlátok éppúgy szolgálják a gyereket, mint az anyát, főként, ha az anyai kimerülés a kiváltó ok.
Az anyai döntés térnyerése a szoptatási kapcsolatban kialakulhat fokozatosan és természetesen is. Fontos, hogy mintát adj a gyermekednek arra, hogy vigyázol saját magadra, és hogy a te igényeid is fontosak. Tartalmas módja ez annak, hogy a gyermek megtanulja mások igényeit is figyelembe venni.
 
... [korlátozhatod a szoptatást, de] a szereteted korlátlan.
 
Figyelmed irányuljon mindkettőtökre! Kérdezd meg magadtól, a szoptatás milyen intenzitása mellett tudsz
  • őszintén örülni a szoptatásnak?
  • boldog lenni amiatt, hogy még szoptatsz?
  • szíved legnagyobb nyitottságával fordulni a gyermeked felé?
És amikor figyelembe veszed a gyermeked szoptatás iránti igényét, vágyát, kérdezd meg magadtól:
  • mi a szoptatásnak az a legnagyobb intenzitása, amit még elviselsz?
  • mi zajlik érzelmi téren éppen a gyermekedben, és milyen más lehetőségeid vannak arra, hogy érzelmi igényeit kielégítsd?
  • éppen egy viszonylag békés, rendezett időszak ez a gyermekednek, vagy várható a közeljövőben alkalmasabb időszak a változtatások bevezetésére?

Ha úgy érzed, a gyermeked elég érett hozzá, vond be a problémamegoldásba. Meglephet egy nagylelkű ajánlattal, vagy egy leleményes ötlettel. Ha adsz neki választási lehetőséget a szoptatás csökkentésének módja, mértéke, formája tekintetében, azt érezheti, hogy becsülöd és illetékesnek tartod az ügyben. Előfordulhat, hogy az a gyermek, aki kezdetben vonakodik az elválasztás bármilyen mértékének átgondolásától, aktív résztvevője lesz a folyamatnak, amint hozzászokik a gondolathoz.
Az életkornak megfelelő korlátok működőképesen tarthatják a szoptatási kapcsolatot mindkét fél számára, és ezek a korlátok a természetes elválasztódás szerves részei."
Hilary Flower: Adventures in tandem nursing: breastfeeding during pregnancy and beyond. LLLI, 2003, Schaumburg, Illinois, USA. 174-177. oldal
A gyönyörű fotó innen származik.

2015. szeptember 6., vasárnap

Tandemélet

A klub nyitókörében kiderült, hogy novembertől szinte minden hónapra vár valaki kisbabát! :) Nagyon aktuális volt a témánk így.
Kistestvérrel kapcsolatban az egyik kedvencem Hilary Flower könyve: Adventures in tandem nursing - Breastfeeding during pregnancy and beyond. Hosszú tandemszoptatós hónapjaimban sokat segített. Most ebből kerestem számomra fontos vagy kedves gondolatokat, és egy tucatnyi kép felületén osztom meg - böngésszétek.