2014. január 20., hétfő

A sokat ismételt kérdés: miért hordozzunk, miért hordozunk?


Tényleg, miért is? A legtöbb pici baba nagyon szeret kézben, karban, ölben lenni. Miért? A biztonság, a melegség nagyon fontos számukra, hiszen ebből a biztonságot adó, ölelő közegből, az anyaméhből érkeztek ebbe a világba, ami először ijesztő és zavaró lehet nekik. A különbség a babák között lényegi: vannak akik egyáltalán nem, vannak akik teljes mértékben el tudják fogadni ezt a traumát, amit a születés hozta változás jelent. Azok a babák, akik nehezebben alkalmazkodnak, a "hasfájós" vagy "többemberes" babák, sokat kérnek cicit, keveset alszanak, nehezebb megnyugtatni őket. A hordozás egy olyan lehetőség, amellyel  a babáknak az az igénye, hogy testközelben, anya közelben legyenek, kielégíthető anélkül, hogy az anyának a karjai foglaltak lennének.
A hordozással fejlesztünk is, mivel olyan ingereket tudunk "adni" a babának, amellyel az idegrendszere fejlődik. Ezek az ingerek az érintési ingerek, az egyensúlyszerveket érő ingerek, illetve az izmainkból jövő mozgás- és testtartás érzékelését biztosító ingerek.
A hordozás elősegíti az idegrendszer érését és ezzel támogatja a mozgásfejlődést, amely ingerekből nagyon sokat kapnak a hordozott babák és sokkal kevesebbet a letett babák. Hordozás közben a babák mozgást és érintést kapnak, amiből tudják, nincsenek egyedül, biztonságban vannak. A testközelség, az érintés oxitocint termel, amely a gondoskodásért felelős, ezáltal boldognak és nyugodtnak érezzük magunkat, gátlás alá kerül a stressz. A baba közelsége, érintése hatására az anyában több prolaktin (amely a tejtermelésért is felelős hormon) termelődik, így a testkontaktus önmagában is növeli a tej mennyiségét a szülést követő hetekben.

Amíg nem lettem hordozási tanácsadó, sok mindent nem tudtam a  pici babák csípőcsontjairól és ízületeiről. Nagyon érdekes és hasznos tudni azt, hogy csontjaik puhák és porcosak, és több darabból állnak, mint egy felnőtt ember csontjai. A  vápájuk (a vápa egy mélyedés a csípőcsonton, amibe a combcsont feje illeszkedik) sekélyebb, a combnyak és a combcsont által bezárt szög pedig nagyobb, mint egy felnőtté. Ezért is szokták az újszülött csípőjét éretlennek hívni, hiszen a csípő még nincs kész, fejlődése folyamatos és majd kamaszkorra fejeződik be. Egyszóval hosszú és éveken át tartó folyamat, amelynek megalapozása kezdődhet a hordozással. Miért? Mert a fejlődés motorja itt az, ha a combcsont feje nyomja és ezzel mélyíti magának a vápát. Ha a lábak mozognak, ez a hatás erősebb, mert serkenti a vérkeringést, amitől javul a vérellátása a környező csontoknak, inaknak is.

A csípő működése:
  • Ha a térd kényelmes terpeszben és felhúzott állapotban van, a combcsont a vápa közepét nyomja.
  • Ha terpesz záródik, a combcsont feje a vápa külsejét nyomja, a belsejét kevésbé.
  • Ha az első helyzethez képest a terpesz nyílik, akkor a combcsont feje a másik irányba fordul, de még mindig sokáig nyomja a vápa közepét.
A terpesz és a felhúzott lábak tehát jó irányba terelik a csípő fejlődését, hiszen a combcsont tudja a vápa közepét nyomni, mélyíteni. Ezt zárt lábakkal nem tudjuk elérni!!!! Ezért a hordozással a csípőízületi  fejlődést egészséges irányba tereljük, hiszen felhúzott lábakkal és terpeszben hordozunk, ha ismerjük ezeket a tényeket. :)
Az enyhe esetekben ortopéd szakorvos által javasolt terápia (tornáztatás, terpeszpelenka) is ezt a testhelyzetet szorgalmazza. A hordozás a megfelelő eszközzel, a megfelelő módon terápiás jellegű is lehet, amellyel az ortopédiai segédeszközök szakemberrel egyeztetve kiválthatók.

Lehet így is:

         

és így is:


A terpesz és a felhúzott lábak.....ugye nagyon hasonló a babák pozíciója?

Engem az is nagyon meglepett, hogy a lányoknál 4-6-szor több a csípőficam, mint a fiúknál. (Prof. Vízkelety Tibor ortopédia tankönyve írja.) Nagyon sokat lehetne még írni, idézni, de orvosi jellegű értekezésekbe nincs sem hatásköröm, sem elég tudásom belekezdeni.
Ezen az ultrahangos képen a medencecsont látható, jól látszik a combcsont feje és a vápa. 

 

A lelki "miérten" túl, amelyről rengeteget lehet olvasni, és ami számomra is a legfontosabb - vagyis hogy a baba testközelségigénye folyamatosan (mert tévhit az, hogy a távol neveléssel önállóbbak lesznek) ki legyen elégítve - úgy éreztük, a csípőfejlődés szempontjából is fontos tudni, hogy miért hordozunk. A hordozás jót tesz a léleknek, jót tesz a testnek, mindenki szempontjából. A babánkkal olyan különleges kötődés szövődik, amely megalapozza a jövőbeni kiegyensúlyozott kapcsolatunkat, elősegítve azt, hogy belőle bizalommal, optimizmussal teltebb felnőtt legyen. A folyamatos együttlét nem feltétlenül rekeszti ki az anyákat más tevékenységekből. Már Kecskeméten is lehet például hordozva tornázni, vagyis Maminbabázni, ami jót tesz a testünknek-lelkünknek anélkül, hogy a kisbabánk nélkül lennénk. :D

Így felmerül bennem a kérdés: miért NE hordozzak, miért NE hordozzunk??
Aminek ennyi pozitív hatása és pozitív következménye van, azzal érdemes lehet élni. A gyerekek gyorsan nőnek és a hordozós kor gyorsan elrepül. Ajándékozzuk meg kisbabánkat és magunkat ezzel az élménnyel most, most van itt az ideje. :)
Ha többet szeretnél tudni, olvasni a témában a következő oldalakat ajánlom a figyelmedbe:

http://www.hordozo.hu/a-babahordozasrol/alapveto-informaciok-babahordozasrol

http://www.hordozo.hu/a-babahordozasrol/babahordozasrol-bovebben

http://www.hordozo.hu/a-babahordozasrol/hordozoeszkozokrol-szolva

http://www.lll.hu/cikkek/hordozas

http://www.hunbaba.com/kotodes/bagdy-emoke/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése